Tuesday, September 24, 2013

Baking Chocolate Rant

I used to be able to buy the eight ounce unsweetened baking chocolate for about $3.29.  It is good for two sets of brownies or cakes.  But now, Baker's only sells a four ounce bar for $2.99.  Or at least they do in the four large grocery stores in my area.

So to the large multi national corporation Kraft, I say this:

DON'T BE SO DAMN GREEDY!

I know that there are "premium" bars of things like Dagoba, Sharffenberger and Vahlrona.  And they can charge a premium because they are a pain in the ass to spell and they must be fancy.  But sometimes, I want to make brownies.  They do not have to be fancy but they need to taste like real brownies, not chemical brown stuff.  And I like the cheaper chocolate for that.

Tuesday, September 10, 2013

Pumpkin Muffins

It is beginning to feel like fall which means I want to bake.  So kidlet and I made

010

  Pumpkin Muffins with the pumpkin we grew.

Thursday, September 5, 2013

Banana Splits for Dinner


002

This was dinner after we put the kids to bed.  BEING A GROWN UP IS AWESOME.

Sunday, September 1, 2013

What does your mom do?

So my mom makes soy sauce.  All the way back from soybeans.

005


What does your mom do?